Finansal Kaldıraç Nedir?

Ekonomi anlamındaki finansal kaldıraç nedir sorusunun bir cevabı olarak finansal kaldıraç, faaliyet karı üzerindeki değişim oranının hisse başı kardaki etkisini gösteren bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir diğer ifadeyle finansal kaldıraç, firmanın net karının artırılması hedefindeki borç kullanma yeteneği olarak da adlandırılabilir. Finansal kaldıraçtan yararlanan firma, faaliyet karı oranındaki 1 birimlik artışa karşılık olarak net kar oranında da daha yüksek bir artış sağlayabilir. Genel anlamda firmaların yüksek gelirler ile birlikte net karını artırması amacıyla finansal kaldıraç konusuna baya bir eğilim göstermektedirler. Firmaların finansal kaldıraç ile birlikte belirttiğimiz üzere kar durumlarını çok fazla yükselteceği de ihtimaller arasında yer almaktadır.

Finansal Kaldıraç Yaklaşımı

Her geçen gün artmakta olan finansal kaldıraç yaklaşımı ile birlikte şirketler finansal anlamdaki gücünü de artırmak isterler. Finansal kaldıraca sahip firmalar yüksek borçluluk oranına da sahiptir. Bu anlamda borcun faiz ve anapara ödemeleri sorumluluğunu da taşıyan firmaların finansal riskleri de bir hayli fazladır. Bir bakıma firmaların üstlenmiş oldukları bu gibi yüksek finansal risk durumlarına karşı yüksek kar elde etmek isterler. Fakat yüksek finansal risk, firmaların nakit para sıkıntısı çektiği dönemlerde firmanın iflas etme durumu ile karşı karşıya gelmesine de sebep olabilir. Bu anlamda finansal kaldıraç yaklaşımı noktasında firmaların daha net adımlar atması ve neticesinde de yine kar durumlarını bilerek, nakit para olmayacağı dönemlerin de hesabını yaparak hareket etmesi çok daha önemli bir adım olacaktır.

Finansal Kaldıraç Oranı

Firmaların borç yeteneği olarak adlandırılan finansal kaldıraç, artan talep ya da firmaların mevcut durumu ile ilgili olarak da oranlarının sürekli olarak değiştiği bir alandır. Bu kapsamda finansal kaldıraç oranı özellikle de firmaların yoğun talep etmesi neticesinde artmakta olup firmaların da bu oranlar ile birlikte uzun vadede karlı duruma geçmeleri amaçlanmaktadır. Sizler de firmalarınız için bu yöntemleri kullanarak uzun vadede kar durumuna geçebilirsiniz. Ancak oluşabilecek riskleri de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.