https://varlikyatirim.com/wp-content/uploads/2020/11/endeks-yat.png

Borsa Endeksi

Ekonomik terimler arasında yer alan endeks, maliyet, satış, fiyat, üretim gibi çeşitli verilerin bir araya getirilerek borsa üzerinde işlem gören yatırım araçlarının belirli zaman dilimi kapsamındaki oransal değişimini gösteren, ölçen bir göstergedir. Borsa endeksi ise borsada işlem gören hisse senetlerinin getiri ve fiyat performanslarını ölçmeye yarar. Hem sektörel hem de bütünsel anlamda yapılabilen bu gibi ölçümler sayesinde sektörlerin ve hisse senetlerinin ekonomik anlamdaki performanslarının da takip edilmesi mümkün hale gelmektedir. Çeşitli koşullar altında endeks üzerinde yer alacak olan hisse senetlerinin de fiyat hareketlerini ölçmek ve bu kapsamda da borsanın genel trendinin belirlenmesine olanak sağlamak mümkündür.

Borsa İstanbul Endeksleri

Borsa İstanbul kapsamında değerlendirilecek ve yatırım yapılacak birçok endeks türü bulunmaktadır. İşte onlardan birkaçı:

  • BIST 100 Endeksi
  • BIST 50 Endeksi
  • BIST 30 Endeksi
  • BIST 100 – 30 Endeksi
  • BIST Kurumsal Yönetim Endeksi
  • BIST Tüm Endeksi
  • BIST Yıldız Endeks
  • BIST Ana Endeks

Bu gibi endeksler üzerinden işlemler görerek yatırımcı olma yolunda ilerleyen kişilerin genel anlamda daha karlı bir duruma geçmeleri de gerekmektedir. Nitekim sizler de piyasada yer alan endekslerden uzun vadeli biçimde yararlanarak istediğiniz biçimde yatırımınızı da gerçekleştirebilirsiniz.

Endeks Yatırımı

Ekonomi bağlamında yatırım yaparak uzun vadede kazanımlar elde etmek isteyen ve neticesinde de yine karlı duruma geçerek parasını değerlendirmek, yatırdığı paradan kat kat daha fazlasını kazanmak isteyen kişiler de mevcuttur. Bu kapsamda sizler de istediğiniz borsa endeksleri üzerinden yatırımlar gerçekleştirerek uzun vadede iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Nitekim gerek döviz, gerek sanal para gerekse de altın üzerinden yatırımlar yapan kişilerin bu anlamda daha fazla kar elde etmesi için yöneleceği bir alan da endeks yatırımlardır. Endeks yatırımı ile kişilerin uzun vadede iyi sonuçlar alması da mümkün olabilir. Bu kapsamda sizler de endeks yatırım araçlarından biri ya da bir kaçını ele alarak en verimli biçimde yatırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.