https://varlikyatirim.com/wp-content/uploads/2020/11/cfd-soz.png

CFD Sözleşmesi

CFD Sözleşmesi, Fark sözleşmeleri ya da fark kontratı olarak da bilinmekte olan CFD, forex piyasası üzerinde işlem görmekte olan en yaygın yatırım araçlarından biridir. CFD, ürünleri genelinde birçok emtia ve endeks kontratı da barındırmaktadır. Çok az bir sermaye ile birlikte hızlı biçimde kazanç sağlamak amacıyla CFD en uygun yatırım araçlarından bir tanesidir.

Fark sözleşmeleri üzerindeki yatırımlarda, dayanak varlık üzerinde fiziksel bir varlığa sahip olunmaz. Bununla birlikte işlemler kaldıraç içermektedir. Bu anlamda çok yaygın biçimde fark sözleşmelerinin işlem yapıldığı ürünler ise emtialar, hisse senetleri, hisse senedi endeksleri, FX sözleşmeleri ve borsa yatırım fonlarıdır. Endeksler, borsa yatırım fonları, hisse senetleri, ya da FX sözleşmeler gibi değişik ve farklı olan dayanak varlıkların üzerine yazılmakta olan fark sözleşmelerinin getirisi, dayanak varlığın kapanış ve açılış fiyatı arasındaki farka da bağlı olmaktadır.

CFD Avantajları

CFD avantajları olarak şunları ele alabiliriz:

  • Yüksek kaldıraç,
  • Açığa satış,
  • Ölçeklenebilirlik,
  • Geniş ürün yelpazesi,
  • Kolay ulaşım,
  • Çift yönlü işlemler,
  • Düşük kur riski

Yatırımcıların en çok talep ettiği yatırım araçları noktasında CFD yatırım aracının uzun vadede karlı bir yatırım olacağı da bilinmektedir. Bu kapsamda avantajlar göz önüne alındığında da çok geniş ürün çeşitliliği ile birlikte çift yönlü işlemlerin olması da yatırımcıları daha da rahatlatan bir durumdur.

CFD Riskleri

CFD her ne kadar uzun vadede iyi biçimde yatırım aracı olarak karşımıza çıksa da riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu anlamda riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Taşıma maliyeti,
  • Yüksek kaldıraç

Hem risk hem de avantaj olarak değerlendirilen yüksek kaldıraç ile birlikte taşıma maliyeti aslında CFD yatırım araçlarının kişilere maliyet anlamında az da olsa zarar vereceğini sunmaktadır. Bu kapsamda firmaların borç yeteneği olarak da adlandırılan kaldıraç işlemleri yine CFD üzerinde de uygulanabilir. Sizler de bu durumları göz önünde bulundurarak hem risklerden arınmalı hem de avantajları en iyi biçimde değerlendirmelisiniz. Aksi taktirde istediğiniz yatırımı olumlu anlamda yapamayabilirsiniz.